Bugun...
13-01-2018 11:19:00 Kategori: ÖZEL HABER

Cemal Süreya 28. ölüm yıldönümünde anıldı

Cemal Süreya 28. ölüm yıldönümünde anıldı
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Cemal Süreya 28. ölüm yıldönümünde anıldı"

 Cemal Süreya 28. ölüm yıldönümünde anıldı

“ayıcılar geçti, affedilmemiş insanlar geçti

şehirler taş yürekliydi şarkısı-beyaz

insanların büyük rüyaları vardı

insanlar bir ölümle öldüler ki

sevgiler arasında şaşırıp

bir unuttular ki deme gitsin.”

 

İkinci Yeni hareketinin önde gelen şair ve kuramcılarından olan deneme ve çeviri yazarı Cemal Süreya'nın “Mülkiye “ dergisinin 8 Ocak 1953 tarihli sayısında yayımlan ilk şiiri  olan “Şarkısı Beyaz” dan bir bölüm paylaşıyoruz sizlere. Bu şiirin yayınlamasından tam 36 yıl sonra 9 Ocak 1989 günü aramızdan ayrılan Süreya, kendine özgü söyleyiş biçimi ve şaşırtıcı buluşlarıyla, zengin birikimiyle; duyarlı, çarpıcı, yoğun, diri imgeleriyle türünün en akılda kalıcı örneklerini verdi. 

Haydarpaşa Lisesi’nden mezun olan Cemal Süreya Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi maliye ve iktisat bölümünü bitirmiş  ve üniversiteden sonra Maliye Bakanlığında müfettiş yardımcılığı ve müfettişlik, darphane müdürlüğü, Kültür Bakanlığında  ise  Kültür Yayınları danışma kurulu üyeliğiyle,Orta Doğu İktisat Bankası yönetim kurulu üyeliği ve 25 yılı aşkın Türk Dil Kurumu üyeliği görevlerinde de  bulundu. Ancak hayatı boyunca şiirden ve edebiyattan hiç vazgeçmedi 

Süreya için düzenlenen anma programına ablası Perihan Bakır da katıldı

İşte Cemal Süreya için  Maltepe’de  Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde düzenlenen bir anma programı düzenlendi, Bu programa ablası Perihan Bakır da katılırken dinleyiciler de yoğun ilgi gösterdiler. 

Tanınmış  tiyatro ve sinema oyuncusu Yasemin Balık, 1931 yılında Pülümür'de doğan,  çocukluğunun ilk yıllarını Erzincan'da geçiren, 1938 yılındaki Dersim İsyanı sonrasında ailesiyle Bilecik'e sürgün edilen Süreya'nın yaşamından kesitler sunarken, tanınmış oyuncu ve şair Mahmut Gökgöz, de ünlü şairin "Sürgün", "Üstü Kalsın", "Elma", "Sizin Hiç Babanız Öldü mü?" isimli şiirlerinin de aralarında bulunduğu şiirlerinden örnekler sundu.  

Anma programında, Türk Halk müziğinin usta ismi İsmail Hakkı Demircioğlu da, sazıyla Süreya'nın sevdiği türküleri seslendirdi.

İSMET AKKOÇ


Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: İSMET AKKOÇ
Bu haber 134 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER ÖZEL HABER HABERLERİ
ANKETİMİZE KATILIN

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğer
Sosyal Medya

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ