Bugun...
06-12-2017 11:48:00 Kategori: DÜNYA

'Hiçbir ülke Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımıyor'

'Hiçbir ülke Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımıyor'
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Türkiye-Filistin Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Turan, "Kudüs'ün İsrail’in başkenti olduğu iddiası da BM tarafından hiçbir zaman kabul edilmemiştir. Bugün dünyanın hiçbir ülkesi Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımamaktadır" dedi. "

TBMM 

Türkiye-Filistin Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Hasan Turan, "Kudüs'ün İsrail'in başkenti olduğu iddiası da Birleşmiş Milletler (BM) tarafından hiçbir zaman kabul edilmemiştir. Bugün dünyanın hiçbir ülkesi Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımamaktadır." dedi.

Turan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Kudüs her zaman Müslümanların kırmızı çizgisidir ve olmaya da devam edecektir" sözleri üzerine, İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünün "Erdoğan tanısın ya da tanımasın, Kudüs Yahudilerin 3 bin yıllık, İsrail'in de 70 yıllık başkentidir" gibi yakışıksız ve mesnetsiz ifadelerinin basında yer aldığını anımsattı.

Kudüs'ün, "Yahudilerin 3000 yıllık başkenti" iddiasının son derece asılsız olduğunu vurgulayan Turan, "Çünkü İsrail 1947 yılında kurulan bir devlettir, ondan önce kurulu bir İsrail devleti yoktur. Olmayan bir devletin başkenti olduğunu iddia etmek de sadece çocukça bir ifadedir." diye konuştu.

AK Parti'li Turan, Kudüs'ün gerçekte içerisinde Yahudilerin olduğu gibi, Filistinlilerin de yaşadığı ve dünya Müslümanları tarafından kutsal kabul edilen mukaddes bir belde olduğunu kaydetti.

"BM tarafından hiçbir zaman kabul edilmemiştir"

Kudüs'ün, Hazreti Ömer'den Selahaddin-i Eyyubi'ye ondan da günümüze kadar Müslümanların üzerine titrediği, o yöne secde ettiği ilk kıblesi olduğunu vurgulayan Turan, "Kudüs'ün İsrail'in başkenti olduğu iddiası da Birleşmiş Milletler (BM) tarafından hiçbir zaman kabul edilmemiştir. Bugün dünyanın hiçbir ülkesi Kudüs'ü İsrail’in başkenti olarak tanımamaktadır." dedi.

Turan, "Bu sadece Knesset'in kabul edilemez ve hiçbir şekilde meşruiyeti olmayan kararıdır. O nedenle Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi Kudüs her zaman Müslümanların kırmızı çizgisidir ve olmaya da devam edecektir." ifadelerini kullandı.


Kaynak: AA
Editör: AA
Bu haber 76 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER DÜNYA HABERLERİ
ANKETİMİZE KATILIN

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğer
Sosyal Medya

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ