Bugun...
12-07-2018 10:34:00 Kategori: ÖZEL HABER

Üsküdar’ın ışıkları

Üsküdar’ın ışıkları
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Üsküdar’ın ışıkları "

Üsküdar’ın dost ışıkları

Ötmekte fecre karşı horozlar birer birer, 

Geçtikçe her dakika belirlemektedir seher. 

Bilmem kaçıncı fecri vatan toprağında,biz, 

Görmekle şimdi bir yaşatan vecd içindeyiz. 

Etrafı okşuyor mayısın taze rüzgarı; 

Karşımda köhne Üsküdar'ın dost ışıkları... 

Kimlersiniz?Ya bağrı yanık kimlersiniz! 

Yahut da her sabah uyanık kimlersiniz! 

Dünya yüzünde,bir sefer olsun,tanışmadan, 

Öz çehrenizle sizleri görmekteyim bu an. 

Sizlersiniz bu anı ışıklarla Türk eden! 

Eksilmesin şu mutlu şafaklar bu ülkeden! 

Gönlüm,dilim,kanım ve mizacımla sizdenim, 

Dünya ve ahirette vatandaşlarım benim.

                                                                                 (Yahya Kemal Beyatlı)

İSTANBUL

Yazının başlığı ile şiirin başlığının farklı olduğu dikkatinizi çekmiştir. Konu Üsküdar olduğuna göre ayrıntıların da farklı olması gerekmiyor mu? Osmanlı döneminde Sarayburnu’ndan teknelere bindirilen askerler Üsküdar Meydanı’na çıkarılırmış. At mavnaları da kara taşıma vasıtası olan at ve develeri karşı kıyıya geçirirlermiş. 

1760 yılında Padişahın doğum günü şenlikleri için İstanbul gümrüğü ve Üsküdar iskelesi önlerinden top atışı yapılmaya başlanmış. Balkanlara yapılacak bir harekât için Niğde ve civarındaki yerleşim yerlerinde toplanarak yüz kişilik askeri birliğin Üsküdar’a getirilmesi ve buradaki iskeleden mavnalarla Bahçekapı iskelesine geçirilmesi emredilmiş.

Kaymakam Paşa, I. Abdülhamid’e bir yazı göndererek; sarayda görevli çukadarların (çuha kumaşından kıyafet giyen maiyet memurları) kıyafet değiştirip pazara çıktıklarını ve esnafı haraca ve takside bağladıklarını belirtmiş. Bu kişilerin yaptıkları haksızlıklar nedeniyle değiştirilmelerine ve haklarında yapılacak tahkikat sonunda suçlu görülenlerin cezalandırılmalarına müsaade edilmesini istemiş. Ayrıca ve Üsküdar iskelesi civarındaki bekâr odalarında fuhuş yapıldığının anlaşıldığını ve fahişelerin meydana çıkarılması için emir verilmesini de talep etmiş.

Padişah konunun aydınlatılması ve gereğinin yapılması için Kaptan-ı Derya Gazi Hasan Paşa’ya bir ferman göndermiş. Hasan Paşa, bizzat yaptığı teftişte bir denizcinin fahişe ile âlem yaptığını tespit etmiş, gereğini yaparak sonucu Sadaret’e (Başbakanlığa) bildirmiş. Sadrazam (Başbakan) da durumu  Padişaha arz etmiş.

Üsküdar iskele meydanı idama da tanık olmuş. Yarımca köyünden Deli Mehmed, köylüsü olan Cobcani Nikola’yı katlettiği için mahkemesi görüldükten sonra iskele önünde asılmış. Üsküdar Balaban iskelesine giden cadde sakinleri, mahallelerindeki bekâr odalarında fuhuş ve rezalet yapıldığını, caddeden geçemez olduklarını şikâyet etmişler, odaların ve civarındaki Yahudihanenin yıktırılmasını istemişler.

1858 yılında Üsküdar’da adı İsmail olan bir kunduracı, Hasibe ve Fitnat isimli kadınlarla tartıştıktan sonra Hasibe’yi katletmiş. Diğer kadını ağır surette yaralayan İsmail, mahkemesi görüldükten sonra yine Üsküdar iskele başında salben (asılarak) idam edilmesine hükmedilmiş.

Günümüze doğru

Dünyada günlük kullanıma giren ilk arabalı vapur Suhulet’tir. Şirket-i Hayriye tarafından 1870 yılında Kabataş-Üsküdar arasında çalışmaya konulmuştur. 1973 yılında Boğaziçi Köprüsü’nün ulaşıma açılmasıyla seferlere bir süre daha devam edilmiş, 1980 sonrasında Kabataş-Üsküdar hattı kaldırılmıştır. Meydan trafiğini büyük ölçüde rahatlatan bu uygulama Üsküdar’a fazladan bir ıssızlık getirmiştir.

Ya bu olup bitenlerden habersiz olan âşığa ne demeli? Sevgilisiyle buluşunca görmesin diye denizi bile kovmaya kalkışmış.                                                                             

 Aşk temasını her vesileyle işleyen 19’uncu yüzyıl halk ozanı Âgâhi, İstanbul’dan Rodos’a kadar birçok yeri gezmiş. Deniz kıyısı, yâr ve sevgiyi ne güzel anlatmış:

 “Götür ırgalyayı olma paçariz ey ağyar, Yâri ben bahr kenarında kenar eyler iken 

(Ben yari  deniz kenarında kucaklarken tası tarağı topla,  bize engel teşkil etme!)

 

 


Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: EMİNE KALYON
Bu haber 197 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER ÖZEL HABER HABERLERİ
ANKETİMİZE KATILIN

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğer
Sosyal Medya

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ