Bugun...
23-03-2015 23:06:00 Kategori: EKONOMİ

"Yataş, sanayinin Anadolu'ya yayılmasında önderlik yaptı"

  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Yataş Grup Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Altop, sanayinin Anadolu'ya yayılmasında önderlik yaptıklarını söyledi."

ANTALYA (AA) - Yataş Grup Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Altop, sanayinin Anadolu'ya yayılmasında önderlik yaptıklarını söyledi.

Altop, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sektöre 1976'da sünger üretimiyle adım attıklarını, sünger üretimini Anadolu'ya ilk taşıyan firma olduklarını kaydetti.

Yatak sektörüne 1980'li yıllarda girmeye karar verdiklerini belirten Altop, "1980'de sünger yatak üretimi yapıyorduk. 1983'te yerli yatak üretimine geçiş yaptık. 1994'te kanepe, 1999'da ise modüler üretime girdik. Sanayideki gelişme trendimiz bu şekilde oldu" dedi.

Anadolu'da sanayinin gelişmesinde önder firma olduklarını savunan Altop, Kayseri'ye ilk sünger fabrikasını kendilerinin açtığını, bugün Kayseri'de 4 sünger fabrikasının bulunduğunu ifade etti. Altop, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'nde 380 firmanın kendileri için koltuk ve kanepe ürettiklerini bildirdi.

Kayseri doğumlu olduğunun altını çizen Altop, "Doğduğumuz topraklara borcumuzu ödedik. Sanayinin İstanbul'da toplanması yeterli değildi. Bu açıdan biz sanayinin Anadolu'ya yayılmasında önderlik yaptık. Bugün 350 mağazamız var. Bu mağazaların 54'ü yurt dışında. Biz 44 ülkede varız" diye konuştu.

Nüfus ve fert başına milli gelir arttığı sürece mobilya sektöründeki üretim potansiyelinin de artacağını vurgulayan Altop, ürettikleri ürünlerin bir ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Sanayiciliği bisiklete binmeye benzeten Altop, şöyle konuştu:

"Bisiklette pedal çevirmezseniz duramazsınız. Sanayici de mütemadiyen sektördeki yerini muhafaza etme ve rekabeti kaybetmeme adına teknolojideki trendleri yakalamak için yatırım yapmak durumundadır. Bunun için fabrikalarımızı devamlı genişletiyoruz ve teknolojimizi yeniliyoruz. Buna paralel olarak üretimimiz yıldan yıla artıyor. Şu anda fabrikalarımızda çalışanlar, bize ürün satanlar ve bayilerimizin çalışanlarıyla 5 bin kişilik bir istihdam sağlıyoruz. Her bir çalışan 5 kişilik aileyi geçindirse 25 bin kişilik bir istihdam ihtiyacını karşılamış olmak bizim için büyük mutluluk."


Kaynak: AA
Editör: AA
Bu haber 8112 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER EKONOMİ HABERLERİ
ANKETİMİZE KATILIN

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğer
Sosyal Medya

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ