Bugun...
19-08-2018
AYŞEGÜL NEVİN KAPLAN

AYŞEGÜL NEVİN KAPLAN

KURBAN BAYRAMI

Kurban Bayramının ilk günü, sabah erken saatlerde erkekler  bayram namazını kılıp ibadetlerini yerine getirmek için camiye giderler. Bayram namazlarının önemi Allah katında çok daha fazladır. Daha sonra namazın sona ermesi ile birlikte insanlar kurban kesme işlemlerini usulüne uygun ve dinin emrettiği şekilde gerçekleştirirler. Kesilen bu kurban etinin üçte birlik kısmı yakın akrabalara, üçte birlik diğer kısmı fakirlere ve et alacak durumu olmayanlara, diğer üçte birlik kısmı ise kesen kişilerin kendilerine paylaştırılır. Etler dağıtıldıktan sonra bayram ziyaretleri başlar ve akrabalar, eş, dost ziyaret edilip bayramları kutlanır.

 

Kurban Bayramında insanlar birbirlerine hem maddi hem de manevi yönden yakın olurlar. Bu tür bayramlar bir ülke için çok önemlidir. Çünkü bu bayramlarda yardımlaşma ve dayanışma en üst safhadadır.

 

Bayramı, yardımlaşmanın, iyilik yapmanın zamanıdır. Maddi imkanları elverişli olan insanlar kurban keserek fakirlere, akrabalarına ve komşularına yardımda bulunur, onları mutlu ederler. Aynı zamanda bu bayram birçok iyiliğe de vesile olmaktadır. Bayram olması dolayısı ile insanlar birbirlerini ziyaret eder, hal hatırlarını sorarlar. Varsa küskünler barışır ya da barıştırılırlar.

 

Kurban Bayramı insanların birbirleriyle dayanışma içinde olmalarının en güzel örneğidir. Mutsuzlukların yerini sevinçler alır. Bayramlar küçüğüyle büyüğüyle herkesin mutlu olduğu günlerdendir. 

BAYRAMDA TRAFİĞE DİKKAT EDİN

 

 

Ne olursa olsun  ne kadar  kalabalık olursa olsun siz arabanızda insan taşıdığınızı unutmayın. İnsan hayatı çok değerlidir. Kaldı ki siz özel arabanızda ailenizi,  evlatlarınızı anne ve babalarınızı  taşıyorsunuz   onların güvenliği sizin elinizde o yüzden çok dikkatli olmalı acele etmemelisiniz. Gideceğiniz yere  bir saat geç gidin  ama trafik canavarı kurbanı olmayın .               

   

Bayramda  on günlük bir izin var onuda hayatınızın  hatası  olarak veya can kaybı olarak  sonlandırmayın.    

 

Sizler aileniz için ne kadar önemli iseniz  diğer  çarpıştığınız  arabadaki insanlarda  çok değerli.

  

Her bayram gazete ve televizyon kanallarında,  giderken  veya dönerken  birçok trafik kazaları okuyor ve izliyoruz. 

İçimiz   sızlıyor  üzülüyoruz.  Kaç  ailenin  ocağı sönüyor. 

 

Lütfen yola çıkarken  kendi canınızı  ve arabanın içindeki  insanların hayatlarını  riske  atmayın .

 

HERKESE KAZASIZ  BELÂSIZ  HAYIRLI BAYRAMLAR DİLİYORUM.

Bu makale 171 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğer
Sosyal Medya

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ