Bugun...
10-01-2018
SONNUR ADA

SONNUR ADA

Anne- Baba Olmak!...

Uzun zamandır meslektaşım ve arkadaşım Linda ile bir araya gelmemiştik. Çocuklarımız ilkokula giderken mekanımız olan Hebburn’de mahallenin kahvesinde buluşmak için randevulaştığımda hem heyecan hem de özlemle erkenden gittim buluşma yerimize.

Cam kenarında bir masaya oturdum ve yöresel İngiliz çayımı söyledim.

Az ilerde, masalarındaki kitap çeşitlerine bakınca kütüphaneden çıkmış olabileceklerini düşündüğüm bir gurup çocuk ve anneleri oturuyor.

Hemen yan tarafta bir çiftin seslerindeki ciddi tonun cümlelerindeki anlamlarla doğru orantılı olduğunu gördüm.

“Bu ayrılığın olumlu ya da olumsuz etkilerinden iki yetişkin olarak üstesinden geliriz, keyfini de yaşarız ama anne- baba olarak seninle hemfikir olmayı ya da ortak bir noktada bir araya gelmemizi önemsiyorum” dedi otuzlu yaşlarındaki kadın.

Aynı yaşlarda olduğunu düşündüğüm adam kafasıyla onay verip derin bir nefes aldıktan sonra, sandalyesinde biraz daha rahatlamış olarak masadaki çayına uzandı. 

“Ben bazen kendi ikilemimi yaşıyorum. Çocuklar yaşlarından dolayı bana ihtiyaç duyuyorlar ve ben bunu kullanıyorum. Şimdilik bana bağımlılar ama asıl istediğim benimle bağlarının olması. Aslında biliyorum, asıl kalıcı olan anne ve baba olarak dengelerimiz, bize olan güvenleri. Sanırım en önemlisi bizim onlara verdiğimiz değer ve duyduğumuz sevgiyi yaşamaları” diye devam etti kadın.

Adam, “Bu nokta evet önemli” diyerek sessizliğini bozdu. “Çocuklar henüz küçük, onları kişisel sorunlarımızda geçiş olarak kullanmamalıyız. Cuma akşamı çıkardığım sorun için özür dilerim, bir daha olmayacak”

“Biliyorum’’,  diyerek adamın yüzüne baktı kadın. “Ben sana güveniyorum, baba olarak iyi ki varsın diyeceğim, önümüzde uzun yıllar var. Karı-koca olamadık diye anne-babalığımızın olumsuz etkilenmesine  izin vermeyeceğime ben de sana söz veriyorum.”

Bir karı kocanın, yaşadıkları sorunlara rağmen anne-baba kimliklerini koruduklarına tanıklık ediyordum. Eş olarak birbirlerini cezalandırmak ya da kızgınlıklarını ifade etmek için çocuklarına karşı anne ve baba rollerini kullanmamak üzere anlaşma yapıyorlar. 

Karı koca olamamış olmanın verdiği hırs, ego ya da komplekslerin tuzağına düşmeden, anne ve babalıklarını temiz ve duru bir alanda tutmak için ortak görüş noktasına birlikte yürüyorlar.

Boşanmak üzere olan çifteki bu farkındalık ve aralarındaki iletişim bana umut verdi.

Linda gülümseyerek içeriye girdi, çifti görünce durdu ve selam verdi bana doğru kollarını uzatırken kulağıma eğilip, ‘’Benim danışanlarım Sonnur, boşanmak üzereler’’ dedi.

Her zaman anne ve babalara söylediğim bir şey vardır. Eski eş olunur ama eski anne- baba olunmaz. Annelik- babalık yaşam boyudur. … Bu yüzden hayatımızda geçici olan durumların kalıcı etki bırakmasına izin vermemeliyiz.

Anlama ve anlaşılmanın keyfini çıkarabildiğimiz iletişim köprüleri daim olsun hayatımızda

 

       İLETİŞİM UZMANI:[email protected]

 

Bu makale 1164 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğer
Sosyal Medya

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ